Форум реконструкторов Беларуси 
Четверг, 28.03.2024, 12:48

Приветствую Вас Гость | RSS
Сайт | Регистрация | Вход
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум реконструкторов Беларуси » Разное » Досуг » Новая кніга Романько пра нашых нацыяналістаў ("Корічневые тені в Полесье")
Новая кніга Романько пра нашых нацыяналістаў
KurtДата: Суббота, 15.12.2007, 11:20 | Сообщение # 1
Группа: 21 Lw.F.D
Сообщений: 149
Статус: Offline
Набыў па наводцы камрада Edelweiss.

1. Романько супраць "белорусского сепаратізма", лічыць ўсю ідэю "польскай інтрыгай". У выніку з чым часам яго асабістыя ацэнкі і эпітеты, якімі ён "узнагароджвае" беларусаў, супярэчаць тым фактам, пра якія ён сам і піша.

2. Нічога новага не напісаў, працы у архівах і нейкіх новых дакумэнтаў амаль ня бачна, кампілятарства.

3. Вывад: пункт 1 у значнай ступені кампэнсуецца пунктам 2 - чым далей, тым меней у яго атрымліваецца трымаць у кнізе антыбеларускі тон. Бо перапісваў ён сваю кнігу з чых кнігаў? З кнігаў Туронка, Ярша і інш. Асабліва гэта адчуваецца у главе пра эскадрон Барыса Рагулі.

/Пра само Палесьсе амаль нічога няма. Кніга пра беларускія узброеныя арганізацыі часоў Другой сусьветнай у цэлым.

Сообщение отредактировал Kurt - Суббота, 15.12.2007, 11:24
 
АрхивариусДата: Суббота, 15.12.2007, 15:17 | Сообщение # 2
Группа: Пользователи
Сообщений: 359
Статус: Offline
Калі была выдадзена і дзе?

Добавлено (15.12.2007, 15:17)
---------------------------------------------
І, ўвогуле, Алесь, ці варта яе набываць? Ёсьць там нешта арыгінальнае? Можа, новы ўзровень абагульненьняў? Я ўжо трымаў гэтую кнігу ў руках на кірмашы, каштуе 13 тысячаў.

 
EdelweissДата: Суббота, 15.12.2007, 16:05 | Сообщение # 3
Группа: 21 Lw.F.D
Сообщений: 168
Статус: Offline
издана в Москве, издательство "Вече" в 2008 (!)году biggrin на книжной ярмарке можно найти дешевле - я брал за 11 тыс.
Что косается того брать или нет - я лично абсолютно не в теме, и мне было интересно почитать про БКА и тот же Новогрудский эскадрон Рогули (про тему белорусского национализма в изложении автора говорить ничего не буду)...если же для Вас эта книга уже не первая о белорусских частях в годы WII - наверное брать не стоит.


Alpha Lima One, this is Bravo Lima One. Do you read me? Over.
1st CAVALRY DIVISION (AIRMOBILE) 'THE FIRST TEAM'


Сообщение отредактировал Edelweiss - Суббота, 15.12.2007, 16:07
 
KurtДата: Суббота, 15.12.2007, 21:16 | Сообщение # 4
Группа: 21 Lw.F.D
Сообщений: 149
Статус: Offline
Quote (Архивариус)
І, ўвогуле, Алесь, ці варта яе набываць? Ёсьць там нешта арыгінальнае? Можа, новы ўзровень абагульненьняў? Я ўжо трымаў гэтую кнігу ў руках на кірмашы, каштуе 13 тысячаў.

Ну, кампіляцыя адносна вялікая (скампіліраваў ён амаль ўсё, да чаго дацягнуўся - у тым ліку да падаўляючай большасьці беларускай літэратуры).
Таму, магчыма, ўзяць варта.

Я б параіў пагартаць старонкі хвілін 10 - паглядзець пачатак, агульную кампазіцыю, дадатковыя матар'ялы, нейкія кавалкі тэксу з сярэдзіны.

Ўвогуле Романько - 1) прыхільнік "адзінай недзялімай" (часам я нават магу ягоныя "перлы" параўнаць з Шыракрадаўскімі), і гэта бачна у тэксте, які нават стылістычна ня вельмі прафэсійна напісаны. 2) здаеца, ён з фан-клюбу ген. Ўласава.
Ну і з бел. мовай перыядычна праблемы. Як і з расейскай smile

Сообщение отредактировал Kurt - Суббота, 15.12.2007, 21:20
 
DarkfisherДата: Пятница, 04.01.2008, 07:49 | Сообщение # 5
Группа: ГВИР "Эпоха"
Сообщений: 680
Статус: Offline
Блин, теперь что-то расхотелось заказывать книгу изданную Axis Europa book "Hitler's White Russians. Там же Романько один из авторов. Хотя может и не основной.
 
Форум реконструкторов Беларуси » Разное » Досуг » Новая кніга Романько пра нашых нацыяналістаў ("Корічневые тені в Полесье")
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск:

Copyright MyCorp © 2024Сайт управляется системой uCoz