Форум реконструкторов Беларуси 
Пятница, 29.03.2024, 17:54

Приветствую Вас Гость | RSS
Сайт | Регистрация | Вход
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 5 из 6
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • »
Форум реконструкторов Беларуси » Вторая Мировая война » Униформа, снаряжение » ??? по обмундированию и снаряжению Войска Польского
??? по обмундированию и снаряжению Войска Польского
KirejДата: Вторник, 29.11.2011, 20:56 | Сообщение # 61
Группа: LWP
Сообщений: 843
Статус: Offline
Перашыў савецкай шынэлі ў польскую, рэканструкцыя.
Wiosenna noc śmierdziała spalenizną i trupem. Gdzieś daleko, od czasu do czasu rozlegał się grzmot artylerii, jednakże w zrujnowanym miasteczku panowała cisza - niezwykła po ostatnich kilku dniach zaciętego boju. Drzwi otworzyły się gwałtownie i do pokoju wpadł łącznościowec z drugiej kompanii.
- A kaj masz mantel? - siedzący w rogu żołnierz z naszywkami wojsk samochodowych, który do tej pory zawzięcie mieszał łyżką w menażce ( jakby od tego miały zmienić się proporcje kaszy i wieprzowiny) podniósł głowę i pytająco spojrzał na przybysza.
- A straciłżech na tych pierońskich drutach - odpowiedział zagadnięty - nowego nie dostana, a poranki jeszcze zimne. Od jednego Rusa za szwabskie cygarety wycyganiłem szynel. I do ciebie Marcinku mom teraz sprawa.
Ten do którego skierowane były ostatnie słowa - niemłody już fizyler - siedział w kącie i przy migoczącym świetle naftowej kopciuchy zrobionej z mosiężnej łuski naszywał łatkę na bryczesy.
- Tak i co tobie Marku potrzeba? - zapytał, nie odrywając oczu od roboty.
- Jakbyś mi tak go piknie przerobił na polski krój? Jakoś tak w ruskim mi nie podchodzi. Jeden taki z pułkowych armat chciał mi sprzedać niemiecki kradmantel, ale przeca w feldgrau z kablem nie poleza, bo mnie zaroz jakiś narwany fizylierek na durszlak przerobi...
- Dałoby się, ale do tego maszyna potrzebna...
- A jest maszyna, dwa domy dalej, tam kaj razwiedcziki siedzą. W piwnicy cały warsztat krawiecki, maszyna Singera, manekiny, nożyce, zicherki...
- Da się zrobić. Zapięcie zrobimy z przodu, pagony i guziki polskie, bedzi jak złoto. Jeśli do południa jutro nie ruszymy, to zrobię. Choć nie powiem, roboty sporo...
- No to przeca nie za darmo - obruszył się telefonista - w zamian zegarek dam, i to nie żadyn niemiecki, ale ruski oficerski!
- Taż ja się o zapłatę nie pytam! Płaszcz bedzi galanty, tylko chwilkę trzeba poczekać... Ale i zegareczek, nie powim, zda się.

Punktem wyjściowym do projektu była rodzinna opowieść o tym, jak żołnierze I Armii Wojska Polskiego spolszczali radzieckie szynele. Dostępny materiał fotograficzny pokazuje, że w tym okresie polscy żołnierze - oprócz przydziałowych polskich płaszczy - używali również płaszczy niemieckich i radzieckich szyneli. Opisane we wspomnieniach „przerobienie na krój polski” musiało być możliwe przy pomocy najprostszych metod i dostępnych na froncie środków. Jako krawiec amator postanowiłem spróbować odtworzyć taką przeróbkę.
Podstawą prac był radziecki szynel szeregowca, wykonany z szorstkiego sukna w kolorze burym. Egzemplarz był w stanie magazynowym, niestety z widocznymi przebarwieniami oraz całkowicie zniszczoną podszewką (najprawdopodobniej zjedzoną przez myszy).

Postanowiłem wprowadzić najbardziej charakterystyczne na polskiego płaszcza elementy w postaci zapięcia na guziki centralnie pośrodku sylwetki (radzieckie szynele zapinane są na haftki po prawej stronie sylwetki), naramienników oraz patek na mankiecie służących do zwężania rękawa. Nie zdecydowałem się na uszycie charakterystycznego polskiego szpiczastego kołnierza, ponieważ wiązało się to ze zbyt daleką ingerencją w płaszcz, sprzeczną z założeniem przeróbki.

Na początku trzeba było odpruć radzieckie patki na kołnierzu oraz sukienne płaskie pagony (celowo używam rusycyzmu „pagony”, ponieważ mówimy o płaszczu radzieckim). Dalej, konieczne było usunięcie starej podszewki, która nie nadawała się do użytku. Została ona wycięta, ponieważ jest wszywana w szwy konstrukcyjne i wyprucie wymagałoby rozprucia całego płaszcza. Następnie, po wymierzeniu szeroka poła płaszcza została odcięta, a sukno z niej wykorzystane do wykrojenia naramienników i patek. Później podłożyłem krawędź poły w nowym kształcie, zeszyłem ją z wykrojonym z cienkiego płótna rewersem podszewki i zrobiłem w niej dziurki na guziki. Rewersy podszewki gorsu zostały przyszyte ręcznie do płaszcza. Dalej uszyłem naramienniki i wszyłem je w szwy barkowe oraz uszyłem patki i wszyłem w szwy rękawów.

Ostatni sznyt dały mosiądzowane repliki guzików 1 AWP oraz czarno-błękitne trójkąty łączności naszyte na kołnierz (wykonane z dwóch zeszytych kawałków farbowanego płótna).
Przeróbka zajęła kilka godzin z wykorzystaniem prostej domowej maszyny i sporej ilości szycia ręcznego. Używałem matowych nici w kolorze zbliżonym do koloru sukna.

Co ważne - nie jest to kopia polskiego płaszcza i nie może być jako taka traktowana. Różnic jest zbyt wiele - przede wszystkim polski płaszcz jest o wiele bardziej obszerny, rozkloszowany od pasa w dół. Tego niestety nie da się przerobić, ponieważ po prostu zabraknie nam tkaniny. Tym niemniej wykonany egzemplarz jest zgodny z prawdą historyczną i będzie ciekawym wyjątkiem od reguły w wyglądzie dla jednego z członków naszej grupy.
Beletryzowany wstęp do artykułu jest moim wyobrażeniem „jak mogło to wyglądać”.
http://www.dobroni.pl/rekonst....la,8757
Прикрепления: 2603125.jpg (66.1 Kb) · 9039852.jpg (75.9 Kb) · 5163199.jpg (34.5 Kb)


Braterstwo broni? Nie słychałem.
 
KirejДата: Среда, 08.02.2012, 00:20 | Сообщение # 62
Группа: LWP
Сообщений: 843
Статус: Offline
Пашыта першая шынэля.
Прикрепления: 3003422.jpg (214.6 Kb)


Braterstwo broni? Nie słychałem.
 
kapitanДата: Воскресенье, 12.02.2012, 17:44 | Сообщение # 63
Группа: Пользователи
Сообщений: 2
Статус: Offline
Друзья белорусы!
Кто нибудь может выложить выкройки рогатувки. Весь инет обыскал ни чего нет. ПОМОГИТЕ
 
P@velДата: Воскресенье, 12.02.2012, 17:52 | Сообщение # 64
Группа: Пользователи
Сообщений: 1311
Статус: Offline
kapitan, а их у нас и не существует))
у нас товарищ шил только по фоткам и с послевоенного образца.


Сообщение отредактировал P@vel - Воскресенье, 12.02.2012, 18:05
 
KirejДата: Воскресенье, 12.02.2012, 17:56 | Сообщение # 65
Группа: LWP
Сообщений: 843
Статус: Offline
Я распарываў пасьляваенную рагатыўку.

Braterstwo broni? Nie słychałem.
 
kapitanДата: Воскресенье, 12.02.2012, 20:26 | Сообщение # 66
Группа: Пользователи
Сообщений: 2
Статус: Offline
Хоть приблизительные размеры , пожалуйста. Сам пробовал, рога не получаются.

Сообщение отредактировал kapitan - Воскресенье, 12.02.2012, 20:35
 
KirejДата: Суббота, 03.03.2012, 22:33 | Сообщение # 67
Группа: LWP
Сообщений: 843
Статус: Offline
"Нас, молодых офицеров, особенно заинтересовало обилие в польской армии девушек. Военная форма на них сидит ладно, и носят они ее с каким-то особым шиком."
Прикрепления: 4456793.jpg (20.2 Kb)


Braterstwo broni? Nie słychałem.
 
DimДата: Четверг, 08.03.2012, 23:29 | Сообщение # 68
Группа: Пользователи
Сообщений: 28
Статус: Offline
Quote (Kirej)
Перашыў савецкай шынэлі ў польскую, рэканструкцыя.

петлицы левые, а так интересный вариант


Сообщение отредактировал Dim - Пятница, 09.03.2012, 00:11
 
KirejДата: Пятница, 30.03.2012, 18:53 | Сообщение # 69
Группа: LWP
Сообщений: 843
Статус: Offline
А што зь імі ня так?

Braterstwo broni? Nie słychałem.
 
DimДата: Суббота, 31.03.2012, 20:23 | Сообщение # 70
Группа: Пользователи
Сообщений: 28
Статус: Offline
Якщо мова про пост за №61 - така справа, що вони нашиті на комір шинелі замість коміра кітеля. Але, можливо, я помиляюсь, тоді на чому засновано таке розташування?
 
DimДата: Суббота, 31.03.2012, 20:25 | Сообщение # 71
Группа: Пользователи
Сообщений: 28
Статус: Offline
пост №62, в мене зауважень не має
 
KirejДата: Суббота, 31.03.2012, 22:18 | Сообщение # 72
Группа: LWP
Сообщений: 843
Статус: Offline
Згодны, нашыты пятліцы ад мундура. Праўда на адным зымку нешта падобнае, праўда гэта могуць і 45 года пятліцы быць.
Прикрепления: 8405477.jpg (45.5 Kb) · 8818440.jpg (62.9 Kb) · 8709647.jpg (46.7 Kb) · 8592881.jpg (75.2 Kb)


Braterstwo broni? Nie słychałem.
 
KirejДата: Среда, 12.09.2012, 11:46 | Сообщение # 73
Группа: LWP
Сообщений: 843
Статус: Offline
Вайсковая кніжка довудцы дружыны цяжкіх кулямётаў жаночага батальёну. Ротай цяжкіх кулямётаў загадвала паручнік Самарская.

Ды урывак з успамінаў: "Potem odbyły się: komi­sja, strzy­że­nie, łaź­nia i przy­dział do kom­pa­nii ckm w Batalionie Kobiecym. Dowódcą bata­lionu był por. Aleksander Mac, dowódcą kom­pa­nii ckm por. Samarska. Otrzymałam dre­li­chowe umun­du­ro­wa­nie. Następnego dnia zaczęło się szko­le­nie: nauka warty, obsługa kara­binu, począt­kowo ze śle­pymi nabo­jami, obsługa ckm (Maksyma). W nocy odby­wały się czę­sto alarmy, które mocno dawały się we znaki. Szkolenie było mor­der­cze. Najgorsze było dźwi­ga­nie na ramio­nach 32 kg pod­stawy ckm i 24 kg tuło­wia."

(Найгоршым быў перанос на плячах 32 кг станка ды 24 кг кулямёта."
Прикрепления: 5996452.jpg (189.0 Kb) · 6502414.jpg (198.0 Kb)


Braterstwo broni? Nie słychałem.

Сообщение отредактировал Kirej - Среда, 12.09.2012, 11:51
 
allesandraДата: Вторник, 07.04.2015, 02:30 | Сообщение # 74
Группа: Пользователи
Сообщений: 46
Статус: Offline
Комплект обмундирования и снаряжения платерувок.
    Мундирные вещи:
 1 Конфедератка-рогатувка  с орлом пястов
 2 Берет синий с орлом
пястов
 3 Куртка
 4 Брюки-юбка
 5 Шинель
 6 

   Белье:
 7 Сорочка
 8 Трико
 9 Бюстгалтер
10 Чулки х\б
11 Пояс  для чулок
12 Портянки
13 Полотенца
14 Гребень индивидуальный
15 Гребенка частая 1 на четверых
16 Пояс гигиенический с 10 подушечками
 
     Обувь:
17 Сапоги
 
     Снаряжение:
18 Ремень поясной
29 НР-40
20 Сумка для магазина ППШ
21 Фляга в чехле
22 Сумка гранатная
23 Малая лопата в полу-чехле
24 Вещевой мешок
25 Плащ-палатка
26 Скаточный ремешок
27 Сумка противогазная обр 41 года
28 Шлем стальной СШ-39 СШ-40
29 Принадлежность для чистки оружия, масленка и ветошь в чехле
30 Мыльно-рыльные принадлежности
31 Швейный набор
32 Перевязочный  пакет
33 Личные документы

34 Зеркальце
35 Носовой платочек
36 Запасные подворотнички

Теплые вещи:
37 Телогрейка
38 Ватные штаны
39 Перчатки зимние двупалые
40 Портянки зимние
41 Чулки полушерстяные
42 Валенки.
 
BundokДата: Вторник, 22.12.2015, 18:50 | Сообщение # 75
Группа: LWP
Сообщений: 109
Статус: Offline
Технические условия для пошива обмундирования солдат и офицеров 1 Польской Пехотной Дивизии им. Тадеуша Костюшко для московских швейных фабрик.

http://kosciuszkowcy.info/kwaterm....hniczne
 
Форум реконструкторов Беларуси » Вторая Мировая война » Униформа, снаряжение » ??? по обмундированию и снаряжению Войска Польского
  • Страница 5 из 6
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • »
Поиск:

Copyright MyCorp © 2024Сайт управляется системой uCoz